Call us on 2521-1511

Nominees for the Election of The Board of Governors 2019-2020

Here are the nominations for the FCC Board of Governors 2019-2020. Below are links to each nominee’s bio and policy statement. Please read them before voting.

Note:
a.Please indicate your vote by putting a “✓” in the appropriate bracket. Any mark other than a “✓” shall invalidate this Ballot paper.
b.If vote(s) casted exceed(s) the number allowed in respective capacity, this Ballot paper shall be invalid.
c.Bio & policy statements of the candidates are available at the FCC website <www.fcchk.org>.
d.The completed Ballot paper must be received by the Club, either by mail or in the Ballot box, not later than 3pm on Wednesday, 22 May 2019.

 


Candidate


PRESIDENT:
(The position of President can be voted by Correspondent members only)
(Vote for not more than one)
1. Jodi SCHNEIDER – Bloomberg L.P.

FIRST-VICE PRESIDENT:
(The position of First Vice President can be voted by Correspondent members only)
(Vote for not more than one)

2. Eric WISHART – Agence France-Presse

SECOND VICE-PRESIDENT:
(The position of Second Vice President can be voted by Correspondent, Journalist or Associate members)
(Vote for not more than one)

3. Edith TERRY – Freelance
4. Tim HUXLEY – Mandarin Shipping Limited

CORRESPONDENT MEMBER GOVERNORS:
(The position of Correspondent Governor can be voted by Correspondent members only)
(Vote for not more than eight)

5. Emma CLARK – Agence France-Presse
6. Reuben EASEY – Agence France-Presse
7. Katie FORSTER – Agence France-Presse
8. Jennifer HUGHES – Reuters
9. Jonathan JENSEN – CNN
10. Tripti LAHIRI – Quartz
11. Richard MACAULEY – Bloomberg LP
12. Shibani MAHTANI – The Washington Post
13. Keith RICHBURG – Journalism and Media Studies Centre, The University of Hong Kong
14. George RUSSELL – Financial Times
15. Kristine SERVANDO – Bloomberg LP
16. Feliz SOLOMON – TIME
17. Dan STRUMPF – The Wall Street Journal

JOURNALIST MEMBER GOVERNORS:
(The position of Journalist Governor can be voted by Correspondent or Journalist members)
(Vote for not more than two)

18. Clifford BUDDLE – SCMP
19. Kurt LIN – Morning Studio, SCMP
20. Babette RADCLYFFE-THOMAS – Fifth Black Media
21. Adam WHITE – Cedar Communications

ASSOCIATE MEMBER GOVERNORS:
(The position of Associate Governor can be voted by Correspondent, Journalist or Associate members)
(Vote for not more than four)

22. Genavieve ALEXANDER – Genavieve Co. Ltd
23. Christopher CHU
24. William GILES – Partner of Hart Giles, Solicitors & Notaries
25. Kin-ming LIU – KM & Associates
26. Simon PRITCHARD – Gavekal Research
27. Christopher SLAUGHTER – Consultant

 




Share This