Call us on 2521-1511

Nominees for the Election of The Board of Governors 2020-2021

Here are the nominations for the FCC Board of Governors 2020-2021. Below are links to each nominee’s bio and policy statement. Please read them before voting.

Note:
a.Please indicate your vote by putting a “✓” in the appropriate bracket. Any mark other than a “✓” shall invalidate this Ballot paper.
b.If vote(s) casted exceed(s) the number allowed in respective capacity, this Ballot paper shall be invalid.
c.Bio & policy statements of the candidates are available at the FCC website <www.fcchk.org>.
d.The completed Ballot paper must be received by the Club, either by mail or in the Ballot box, not later than 3pm on Wednesday, 20 May 2020.

 


Candidate


PRESIDENT:
(The position of President can be voted by Correspondent members only)
(Vote for not more than one)
1. Jodi SCHNEIDER – Bloomberg News

FIRST-VICE PRESIDENT:
(The position of First Vice President can be voted by Correspondent members only)
(Vote for not more than one)

2. Eric WISHART – Agence France-Presse

SECOND VICE-PRESIDENT:
(The position of Second Vice President can be voted by Correspondent, Journalist or Associate members)
(Vote for not more than one)

3. Tim HUXLEY – Mandarin Shipping

CORRESPONDENT MEMBER GOVERNORS:
(The position of Correspondent Governor can be voted by Correspondent members only)
(Vote for not more than eight)

4. Katie FORSTER – Agence France-Presse
5. Jennifer HUGHES – Reuters
6. Tripti LAHIRI – Quartz
7. Richard MACAULEY – Bloomberg
8. Shibani MAHTANI – The Washington Post
9. Keith RICHBURG – Journalism and Media Studies Centre The University of Hong Kong
10. Richard Blake SCHMIDT – Bloomberg
11. Kristine SERVANDO – Bloomberg
12. Kristie LU STOUT – CNN
13. Dan STRUMPF – The Wall Street Journal

JOURNALIST MEMBER GOVERNORS:
(The position of Journalist Governor can be voted by Correspondent or Journalist members)
(Vote for not more than two)

14. Clifford BUDDLE – SCMP
15. Edith TERRY – Freelance
16. Adam WHITE – Cedar Communications

ASSOCIATE MEMBER GOVERNORS:
(The position of Associate Governor can be voted by Correspondent, Journalist or Associate members)
(Vote for not more than four)

17. Genavieve ALEXANDER – Genavieve Co. Ltd
18. Olga BOLTENKO – Fangda Partners and The University of Hong Kong
19. Andy CHWOROWSKY – Independent Consultant
20. Antony DAPIRAN – Freelance Consultant/Writer
21. Tariq DENNISON – Managing Partner at GFM Group
22. Sunshine FARZAN – Tricor Group
23. LIU Kin-ming – KM & Associates
24. Christopher SLAUGHTER – Consultant

 




Share This